تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲
کدخبر: 9116

تصمیم عجیب برای بنزین در راه است

در حال حاضر بنزین در سراسر ایران با نرخ ثابت ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر به فروش می رود و تنها اختلافی ۲۰۰ تومانی با قیمت جهانی این فرآورده نفتی دارد. با این وجود…

به نظر می رسد دولت هنوز به افزایش قیمت بنزین به عنوان یکی از راهکارهای جبران کسری بودجه خود چشم امید بسته است؛ از اینرو به تغییر شاخص افزایش قیمت بنزین از “قیمت های جهانی” به “تورم داخلی” فکر می کند.

در طی سالهای گذشته همواره اختلاف قیمت بنزین در ایران با قیمت بنزین در کشورهای منطقه و جهان، دلیلی برای افزایش قیمت بنزین بود تا از رشد افسار گسیخته مصرف این فرآورده نفتی و همچنین جذاب بودن قاچاق بنزین ایران برای سوء استفاده گران اقتصادی، جلوگیری شود.

با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، قیمت فرآورده های نفتی نظیر بنزین نیز کاهش یافت و اکنون که قیمت نفت در بازار جهانی در مرز ۴۰ دلار است، به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، نرخ جهانی بنزین حدود ۱۲۰۰ تومان در هر لیتر قیمت گذاری شده است.

در حال حاضر بنزین در سراسر ایران با نرخ ثابت ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر به فروش می رود و تنها اختلافی ۲۰۰ تومانی با قیمت جهانی این فرآورده نفتی دارد. با این وجود، به نظر می رسد از دوران اختلاف های فاحش قیمت بنزین ایران نسبت به دیگر نقاط جهان گذر کرده ایم و از این پس قیمت بنزین در ایران حول و حوش قیمت جهانی آن خواهد بود.

با گذر از این دوران، قاعدتا باید افزایش سالانه قیمت بنزین نیز متأثر از رشد جهانی آن باشد و دیگر رویکرد افزایش سالانه قیمت این فرآورده نفتی از سوی مسئولان مورد توجه نباشد؛ اما به نظر می رسد دولت هنوز به افزایش قیمت بنزین به عنوان یکی از راهکارهای جبران کسری های بودجه ای خود چشم امید بسته است. از اینرو به تغییر شاخص افزایش قمیت بنزین از “قیمت های جهانی” به “تورم داخلی” فکر می کند.

دولت در جدیدترین تصمیم خود، طرح افزایش سالانه قیمت بنزین بر اساس تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی را به جریان انداخته و پیگیری خبرنگار تسنیم حاکی از این است که این طرح برای بررسی بیشتر قرار است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال شود.

  • No Related Post
کلیدواژه ها:

یک دیدگاه

  1. عاشق

    اخ اخ اخ دیگه با این وضعیت سوار رانا که سهله سوار الاغم نمیشه شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*