تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۵
کدخبر: 8350

اعتقاد به ظهور منجی در آخر الزمان

قرآن کریم در برخی آیات نورانی خود، آمدن روزی را نوید می دهد که حق پرستان و مردان صالح و شایسته ی جهان وارث زمین می گردند؛ قدرت و حکومت عالم را در دست می گیرند و دین الهی در آن زمان بر همه آئین های باطل غالب می شود

 

بایسته های فکری و اعتقادی

در مقدمه ی این بحث به موضوع هماهنگی عقل و قلب پرداختیم و گفتیم هر حقیقتی با دو ساحت از سطوح شخصیت انسان می تواند ارتباط برقرار کند: یکی در سطح ادراکی و شناختی که همان بایسته های فکری و اعتقادی است و دیگری در سطح عاطفی و قلبی.
آنچه در مباحث مهدویت به آن نیازمندیم و باید به آن باور داشته باشیم، موارد زیر است:

اعتقاد به ظهور منجی در آخر الزمان
یکی از ارکان اعتقادی مسلمانان، به ویژه شیعیان، عقیده ی به ظهور منجی بزرگ و مصلح کل است که با خروج خود عدل و قسط، گشایش و آسایش را در مقطع پایانی تاریخ حیات انسان به ارمغان خواهد آورد؛ ستم و تجاوز ظالمان پایان خواهد یافت و دولت کریمه ی عدالت پرور و دادگستر را بنیان خواهد نهاد و این در اصل شروع تاریخ جدید حیات بشریت و بهشت دنیایی است که زمین و زمان و همه ی عالم و انسان ها به صورت کامل به سمت کمال تغییر خواهند کرد. این اندیشه و اعتقاد متعالی و نوید بخش که برگرفته از آیات صریح قرآن کریم و کتابهای آسمانی دیگر و روایات متواتر است، باید به گونه ای در عمق جان مسلمانان نفوذ کند که حتی برای یک لحظه هم تصور و خیال خلاف آن در ذهن و دل کسی خطور نکند.
قرآن کریم در برخی آیات نورانی خود، آمدن روزی را نوید می دهد که حق پرستان و مردان صالح و شایسته ی جهان وارث زمین می گردند؛ قدرت و حکومت عالم را در دست می گیرند و دین الهی در آن زمان بر همه آئین های باطل غالب می شود از جمله این آیات می توان به آیات شریفه ۵ سوره قصص، ۵۵ سوره نور، ۱۰۵ سوره انبیا، ۹ سوره صف اشاره کرد. این آیات به انضمام روایاتی که ذیل آنها وارد شده نشان دهنده ی این است که علی رغم ختم نبوت و عدم ظهور پیامبری دیگر پس از حضرت محمد (ص)، که به تعبیر قرآن خاتم النبیین است، شخصیت الهی دیگری خواهد آمد که به وعده های الهی درباره ی وراثت در زمین تحقق و عینیت می بخشد.

خداوند این شخصیت بزرگ و انسان کامل را برای روزی که بشریت تشنه ی هدایت و معرفت خداوند و شایسته ی بهره مندی از حجت های الهی گردند، ذخیره نموده است و به همین دلیل قرآن کریم می فرماید: « بقیه الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین »

آن ذخیره ی گرانقدر و بی دلیل الهی که لقب مبارکش مهدی (عج) است، خواهد آمد تا بشریت سرگشته و حیران در وادی ضلالت و خسته و بی رمق از ظلم و ستم را به سوی هدایت، عدالت و وحدت رهنمون سازد. بر این اساس اعتقاد به مهدویت به معنای ظهور هدایتگر و راهنمای بشریت، اعتقادی است که گستره ی آن همه ی امت ها بلکه همه ی انسانها را فرا می گیرد. لذا در زیارت آن حضرت می خوانیم:
السلام علی المهدی الذی وعدالله عزوجل به الامم ان یجمع به الکلم و بلم به الشعث و یملا به الرض قسطا و عدلا
علاوه برآیات قرآن در روایات پیامبر و ائمه ی معصوم علیهم السلام نیز فراوان به چشم می خورد که آنان به مسلمانان آینده ای بسیار مسرت بخش را بشارت داده اند؛ آینده ای که همه ی آرزوهای انبیا و اولیای الهی را عینیت می بخشد و انتقام همه-ی جفاها و شکنجه ها و ستم هایی را که متحمل شده اند از ظالمان می گیرد.
تمام فرقه ها و مذاهب اسلامی با استناد به روایات متواتر پیامبر و ائمه علیهم السلام، به ظهور منجی و مصلح جهانی اعتقاد دارند که از نسل و ذریه ی پیامبر (ص) است.

  • No Related Post
کلیدواژه ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*