تاریخ: ۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۳
کدخبر: 6978
ابراز نگرانی طلا:

تهران شهر امنی در زمان وقوع زلزله نیست

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران با تأکید بر اینکه تهران شهر امنی در زمان وقوع زلزله نیست، گفت: آموزش‌های امدادی هلال احمر دراین‌باره کافی نیست، اقدامات شهرداری تهران و سازمان مدیریت بحران نیز متناسب با وضعیت موجود تهران نیست.

حسین طلا میزان آمادگی تهران در هنگام وقوع زلزله را بسیار پایین خواند و اظهار داشت: در صورت وقوع زلزله با شدت بالا و تخریب بسیار، تهران محل ایمنی نخواهد بود چراکه از لحاظ سازه‌ای مقاوم نیست و علی‌رغم اینکه کارهای ارزنده‌ای در خصوص پیشگیری از بحران زلزله در سال‌های اخبر انجام گرفته اما تهران هنوز مناطق و معابری دارد که حتی به‌سختی می‌توان در آن تردد داشت و امروزه حتی بیمارستان‌های شهر تهران در برابر زلزله استقامت لازم را ندارند و در صورت وقوع زلزله، مشکل آفرین خواهند شد.

طلا با اشاره به سیل اخیر در شمیرانات، یادآور شد: سیل در این منطقه سبب شد آب محلات بالادستی برای ساعات طولانی قطع شود؛ واقعیت این است که تهران دارای وسعت و جمعیت بسیاری است که هرچه کار در آن صورت بگیرد، متناسب با جمعیت آن نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم ضمن اشاره به سوله بسیاری که در شهر تهران ساخته شده است، گفت: هرچند تعدادی سوله برای زمان بحران زلزله ساخته شده است اما باید ذخیره مواد غذایی و دارویی مشخص شود؛ چرا که در زمان زلزله حتی به ابتدایی‌ترین وسایل مانند ویلچر نیاز پیدا می‌شود و همچنین در زمان وقوع زلزله تنها نباید منتظر کمک نیروهای خدماتی شد و تا خود مردم با آموزش‌هایی که امروزه می‌بینند، می‌توانند کمک رسان باشند.

طلا با تأکید بر آموزش خودامدادی و در مرحله بعد دگرامدادی، عنوان کرد: متأسفانه امروزه از ارائه آموزش‌های لازم خودامدادی و دگرامدادی به مردم شهر دریغ می‌شود و اگرچه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از تمام توانش استفاده می‌کند اما با توجه به وسعت تهران کافی نبوده و نیست.

وی نبود آموزش را مهمترین دغدغه در تهران دانست و گفت: در حال حاضر برخی از مسئولان اعلام می‌کنند که تهران شهر امن است، اما به‌عنوان مثال طوفانی که چند ماه پیش در پایتخت رخ داد، چند کشته به جای گذاشت؛ در زمان وقوع طوفان تعدادی افراد از کشورهای خارج که در خیابان‌ها هم حضور داشتند، با انجام اقدام صحیح از خود مراقبت کردند اما شهروندان تهرانی روی پشت‌بام رفته به‌هنگام فیلم برداری از حادثه طوفان جان خود را از دست دادند و این امر به‌دلیل عدم آموزش به مردم است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در کشور ما هنوز ابتدایی‌ترین آموزش‌ها به مردم ارائه نشده است، به خانه ملت گفت: علاوه بر جمعیت هلال احمر، سازمان‌های دیگر چون شهرداری تهران و سازمان مدیریت بحران زحمات مناسبی را انجام دادند ولی متناسب با وضعیت موجود تهران به نظر نمی‌رسد و با وجود وقوع زلزله، تهران امن نیست.

طلا افزود: مشکلات تهران، نقشه راهی پیش روی مسئولان قرار داده است و قطعاً مسئولان از وجود بافت‌های فرسوده و سازه‌های ناایمن مطلع هستند اما باز تأکید دارم آنچه در زمان وقوع زلزله به مردم یاری خواهد رساند، آموزش‌هایی است که از قبل دیده باشند و آموزش به‌شدت می‌تواند آسیب‌های احتمالی در زمان وقوع زلزله را کاهش دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر افزود: لازم است تا دستگاه‌های خدمات رسان خود را مهیا سازند و تأسیسات خود را در راستای کاهش خطر ساماندهی کنند و از طرف دیگر سازمان‌هایی چون اداره برق باید تعداد زیادی ژنراتور را داشته باشند تا بتوانند در زمان بحران استفاده شود.

طلا در ادامه مطرح کرد: سازمان‌های امداد رسان مستقر در خارج از شهر تهران، باید محلات شهر را به‌درستی بشناسند تا در زمان زلزله بتوانند امدادرسانی کنند اما این در حالی است که این شناخت وجود ندارد. البته ضروری است تا در زمان بحران، مدیریت واحد وجود داشته باشد تا تمام دستگاه‌ها بتوانند امکانات خود را به بهترین نحو عرضه کنند.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران خاطرنشان کرد: در خصوص بحران زلزله تهران، برخی از اعضای مجمع نمایندگان استان تهران با مسئولان ستاد بحران شهر تهران در ارتباط بوده و به‌صورت متفرقه از برخی ستادها هم بازدید کردند.

/تسنیم

  • No Related Post
کلیدواژه ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*